7 najlepších diét z roku 2021

Najlepšia strava

Na základe vlastných skúseností, spätnej väzby od priateľov a kolegov som vybral sedem najvyváženejších a najzdravších diét roku 2021. Pomôžu nielen schudnúť, prečistiť črevá, ale aj zlepšiť metabolizmus, odstrániť toxíny. Ďalej vám podrobne poviem o vlastnostiach každého z nich, aby ste sa mohli rozhodnúť - čo je pre vás osobne najlepšie.

Prvý krok k strave

Aby zmeny v stravovaní viedli k chudnutiu, odporúčam dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • konzumujte najmenej jeden a pol litra vody denne, minerálna je najlepšia;
 • každý deň cvičte alebo sa len prechádzajte na čerstvom vzduchu;
 • vzdať sa alkoholu a fajčenia;
 • brať výživu pozitívne, pretože vy ste ten, kto potrebuje schudnúť, aby zlepšil zdravie alebo sa stal ešte atraktívnejším.

Odporúčam starostlivo zvážiť výber stravy, vziať do úvahy dostupnosť základných produktov, možné kontraindikácie. Pomôže to nielen pri chudnutí, ale aj pri požití ľahkosti zo zmeny stravovania.

Japonská strava

Jedna z najlepších a najefektívnejších diét - s ňou za dva týždne môžete schudnúť od sedem do 10 kg hmotnosti. Účinnosť je zabezpečená vďaka reštrukturalizácii metabolizmu, a preto môžete rátať s dlhodobým „uchovaním" výsledku.

Zásady japonskej stravy sú:

 • odmietnutie používať alkohol, cukor a soľ, pečivo, ako aj sladkosti;
 • nízky obsah kalórií - dôraz sa kladie na potraviny s minimom sacharidov, čo vedie k spaľovaniu uloženého tuku;
 • jesť morské plody, pretože sú nabité omega-3 mastnými kyselinami.

Približná ponuka dňa je nasledovná:

Raňajky Varená hnedá alebo hnedá ryža so zeleninou. Najlepšie je však nepoužívať oleje, koreniny ani soľ. Najlepšie je konzumovať obyčajný zelený čaj bez cukru
Večera Miso polievka (s miso pastou rozpustenou vo vývare). Ak rezance nie sú k dispozícii, môžete pripraviť ďalšie jedlo so sójou. V ponuke je navyše tofu syr, ryžové rezance, ako aj jeden grapefruit alebo pomaranč, 150 ml zeleného čaju
Večera Morské plody alebo morské ryby (treska, halibut) varené v dvojitom kotle. Dusená zelenina a zelený čaj

Podľa odborníkov je lepšie nedržať diétu pre pacientov s hypertenziou, diabetikov, s hormonálnymi poruchami. To je neprijateľné počas tehotenstva, dojčenia, akútnych patológií obličiek, pečene a gastrointestinálneho traktu. Všeobecne si stravu môžu dovoliť relatívne zdraví ľudia, ktorí chcú nielen schudnúť, ale aj prečistiť svoje telo.

Ducanova strava

Hovoríme o bielkovinovej výžive. Trvanie programu závisí od množstva nadváhy a môže trvať tri až štyri mesiace. Technika je rozdelená do štyroch po sebe nasledujúcich stupňov:

 1. Útok. Môžete jesť chudé mäso, kuracie vajcia, mliečne výrobky, ryby. Sú varené, dusené, varené v dvojitom kotle, v rúre. Vyprážanie je k dispozícii, ale lepšie bez pridania oleja. Porcie nie sú obmedzené - môžete a mali by ste jesť až do sýtosti. Táto fáza trvá od 5 do 10 dní.
 2. Striedanie. Plány bielkovinových a zeleninových jedál sa kombinujú. Konzumuje sa všetka zelenina okrem zemiakov, strukovín, kukurice a obilnín. Navrhuje sa štandardná schéma striedania: prvý deň - výlučne bielkoviny, druhý - sú to + zelenina. Môžete to však striedať iným spôsobom, napríklad každé dva dni.
 3. Kotvenie. Dlhá fáza ducanskej diéty, ktorá je nevyhnutná pre návrat k obvyklej strave. Jeho trvanie sa počíta takto: za každý stratený kg - 10 dní. Napríklad pri chudnutí o 8 kg bude fáza fixácie trvať 80 dní.
 4. Stabilizácia. Môžete sa vrátiť k svojej obvyklej strave, ale za predpokladu, že denne použijete jeden a pol litra vody alebo viac, prechádzky na čerstvom vzduchu. Z recenzií priateľov som zistil, že ranné cvičenia, pravidelné pôstne dni a používanie ovsených otrúb sú veľkou pomocou.

Dukánska strava vo všeobecnosti neobmedzuje množstvo povoleného jedla. Vylučuje iba zavedenie chemických prísad, farbív a konzervačných látok. Podľa odborníkov je strava kontraindikovaná pre patológie srdca, pečene a obličiek, hypertenziu, diabetes mellitus, tehotenstvo, zmeny v štruktúre chrbtice, kĺbov a kostí.

Výrobky pre diétu Ducan

Pohánková diéta

Mono diéta navrhnutá špeciálne pre „extrémne" chudnutie. Základnou ingredienciou je pohánka. Pripravuje sa nasledovne: je lepšie obilniny nevariť, ale zaliať vriacou vodou a nechať pôsobiť osem hodín. Soľ a korenie nie sú povolené. Po uplynutí stanoveného času sa pohánka konzumuje bez ohľadu na množstvo.

Rád by som upriamil vašu pozornosť na skutočnosť, že:

 • v klasickej verzii je pohánková strava navrhnutá na sedem dní (po stanovenú dobu bude strata hmotnosti od štyroch do piatich kg);
 • v prípade potreby a pohody sa jedlo predlžuje o ďalší týždeň, nie však viac;
 • okrem pohánky môžete vypiť 1, 5 litra vody s alkáliami, klasickým zeleným čajom alebo kefírom (je lepšie použiť najviac 1% tuku).

Ak spozorujete zhoršenie pohody, apatia, musíte do stravy zahrnúť ovocie s minimálnym obsahom kalórií - napríklad grapefruit, jablká. Nedostatok zlepšenia celkového stavu je signálom, že je lepšie odmietnuť jedlo.

Diéta pre lenivých

Chcel by som zvážiť klasickú možnosť, a to vodnú mono-diétu. Podľa odborníkov je to dobré, pretože to neznamená finančné náklady, stratu času a energie na varenie mäsových a zeleninových jedál. Základným pravidlom je vypiť 250 ml vody pred akýmkoľvek jedlom, rovnako ako občerstvenie.

Kľúčové vlastnosti lenivej stravy:

 • množstvo jedla je nakrájané presne na polovicu - porcie by mali zaberať polovicu malého taniera;
 • rýchlo sa rozpúšťajúce uhľohydráty, výrobky s prítomnosťou tukov sú vylúčené z ponuky;
 • odmietnuť kyslé uhorky, údené mäso a konzervované potraviny;
 • požadované spôsoby varenia sú varenie, pečenie.

Výhodou stravy je podľa recenzií odborníkov na výživu postupné chudnutie, zmenšenie veľkosti žalúdka. Z tohto dôvodu sa znižuje potreba jedla a „zhodených" kg sa nevracia.

6 okvetných lístkov diéta

Podstatou tejto diéty je striedanie množstva mono-diét. Hovoríme o rybích, zeleninových, kuracích, cereálnych, tvarohových a ovocných dňoch. Častá zmena hlavného produktu vylučuje závislosť tela od zložky a „stagnáciu" hmotnosti.

Výhody takejto stravy:

 • dostupnosť výrobkov - sezónna zelenina, ovocie, mäso, mlieko a dokonca aj morské plody sa dajú vždy nájsť v každom obchode;
 • nedostatok hladu;
 • nasýtenie tela vitamínmi, mikro- a makroelementmi.

Prítomnosť hernej zložky pre mňa osobne sa ukázala ako veľké plus. Vďaka tomu som spočiatku „6 okvetných lístkov" vzal ľahko a potom s vďakou, keď sa mi podarilo schudnúť.

Výber diétneho jedla

Bielkovinová strava

Hlavným pravidlom je, že najmenej 80% by mali byť zložky s vysokým pomerom bielkovín. Hovoríme o chudom mäse, rybách, vajciach, fermentovanom mlieku a morských plodoch. Diéta je uznávaná ako najlepšia a jedna z najefektívnejších, pretože za dva týždne je možné zhodiť od štyroch do ôsmich kilogramov navyše.

Princípy bielkovinovej výživy:

 • jesť jedlo v malých dávkach každé tri hodiny;
 • menu môže obsahovať sacharidové produkty, ale s nízkym glykemickým indexom - až 40 jednotiek;
 • užitočná sója, čerstvé uhorky alebo orechy, cícerové pyré, nesladené citrusové plody, napríklad grapefruit.

Aby ste rýchlo schudli, vrelo odporúčam každý deň silové cvičenia a prechádzky na čerstvom vzduchu. Podľa odborníkov je bielkovinová strava kontraindikovaná pre tehotné a dojčiace ženy s patológiami gastrointestinálneho traktu, pečene a obličiek.

Kefírová diéta

Jedna z najpopulárnejších techník si v roku 2021 stabilne získava popularitu. Okrem klasickej verzie sa rozlišujú ďalšie: kefír-tvaroh, s jablkom a kefírom, s vajcami, pohánkou a dokonca aj uhorkami.

Princípy kefírovej stravy:

 • ak je dodržaná najprísnejšia verzia, potom jediným povoleným produktom je kefír s 0 - 1% tuku;
 • do 24 hodín musíte vypiť najviac liter nápoja, ktorý si rozdelíte na päť dávok;
 • pri zachovaní kefír-pohánka, jablko a iné druhy stravovania je najlepšie používať iba tieto výrobky, akékoľvek iné sú zakázané.

Ako som sa dozvedel z recenzií odborníkov na výživu, kilogramy rýchlo odchádzajú: po troch dňoch - asi jeden a pol, po týždni - troch atď. Lepšie je však nenechať sa s takouto stravou uniesť. Aby sa zabránilo zvýšeniu množstva žalúdočnej šťavy, výskytu zápalu žalúdka alebo vredov, umožní to len jedna vec - nedodržiavať kefírovú diétu dlhšie ako 14 dní.