Vlastnosti melónovej diéty a kontraindikácie

Mnoho ľudí poznamenáva, že váha sa spravidla získava počas absencie veľkého množstva ovocia a zeleniny v strave - na jeseň a v zime. Naopak, v lete je chudnutie bežné. V letnej sezóne je skutočne možné prostredníctvom obchodných sietí a vlastných zeleninových záhrad získať obrovské množstvo dietetických výrobkov. V tomto období sa hodí melónová diéta.

Užitočné vlastnosti melónu

Vodný melón je napriek nízkemu obsahu kalórií (asi 20 - 30 kilokalórií na 100 gramov buničiny) veľmi uspokojivým produktom, ktorý dokáže rýchlo zasýtiť organizmus. Je to spôsobené miernym množstvom cukrov v kompozícii, ktorých konzumácia nevedie ku katastrofickým výkyvom hladiny glukózy v krvi a uvoľňovaniu inzulínu, ako aj k veľkému množstvu vody a vlákniny. Okrem toho má melón veľa prospešných vlastností:

 1. Doplnenie vitamínov a minerálov. Buničina obsahuje obrovské množstvo vitamínov PP, A, skupiny B, C a E. Okrem toho bude pri pravidelnom používaní melónu možné kompenzovať nedostatok fosforu, draslíka, horčíka a sodíka.
 2. Regulácia rovnováhy vody a solí. Vodný melón je viac ako 90 percent vody a má močopudný účinok. Vďaka tomu sa melón odporúča používať pacientom s ochorením obličiek a pečene.
 3. Doplnenie nedostatku železa a liečba anémie. 100 gramov buničiny obsahuje asi miligram železa. To znamená, že pravidelná konzumácia zabráni progresii anémie v ktorejkoľvek fáze.
 4. Regulácia stolice. Veľké množstvo vlákniny a vody umožňuje, aby mal výrobok laxatívne vlastnosti. To je obzvlášť užitočné pre tých, ktorí majú často zápchu a nadváhu.
 5. Revitalizačný účinok vďaka farmakologickým vlastnostiam. Vodný melón má antipyretické, choleretické a protizápalové mechanizmy, takže ho možno použiť na liečbu mnohých patológií vnútorných orgánov vrátane tráviaceho systému.

Vodové melóny majú tiež negatívne vlastnosti. Najčastejšie sú však spojené s nekvalitnými výrobkami získanými umelým urýchlením dozrievania. V prípade otravy chemickými prísadami, ktoré absorbujú ovocie počas obdobia rastu, sú možné bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie a rozrušená stolica. Preto sa neodporúča kupovať si melóny do júla. Pri diétach by sa malo používať iba zrelé ovocie.

Štandardná schéma stravovania pre melónovú diétu

Zvyčajná melónová diéta na chudnutie spočíva v konzumácii takmer výlučne ovocnej dužiny. Takýto systém stravovania nie je vhodný pre každého, pretože vás núti jesť v prísnom rámci. Preto by sa trvanie priebehu chudnutia v tomto prípade malo skrátiť.

melón diétne jedlo

Pri diéte s melónom sa uplatňujú nasledujúce stravovacie režimy:

 1. Buničina sa konzumuje kedykoľvek počas dňa a v akomkoľvek množstve. Trvanie takejto stravy bude od troch do piatich dní, v závislosti od požadovaných výsledkov.
 2. Spotreba ovocia na základe kilogramu vodného melónu na desať kilogramov chudnutia. Trvanie takejto stravy je tiež tri až päť dní.
 3. Pitný melón podľa schémy 2, ale do každého jedla pridaný malý plátok toastového chleba.

V tomto režime by sa melón počas diéty mal konzumovať v malých dávkach, najlepšie nakrájať na plátky. V prípade bolesti v črevnej kolike a bruchu odporúčajú tvorcovia mono-diéty užívať spazmolytické lieky. Je však dôležité, aby bolestivý syndróm nebol spôsobený zdravotnými problémami. Preto pred začatím kurzu musíte podstúpiť lekársku prehliadku a poradiť sa s lekárom.

Ďalšie možnosti pre melónovú diétu

Okrem mono-diét existujú aj ďalšie možnosti, ako zaviesť melón v strave do stravy, to znamená ako súčasť iných stravovacích režimov.

Melónová diéta

dievča na melónovej a melónovej diéte

Z hľadiska svojich prospešných vlastností je dužina melónu podobná dužine vodného melónu, takže tieto plody navzájom ladia a prinášajú určitú odrodu mono diéte. Melón zas zasýti lepšie ako melón, ale zároveň má vyšší obsah kalórií vďaka vyššiemu obsahu cukru.

Melón sa v tomto režime používa iba počas občerstvenia, zatiaľ čo pri diéte je melón súčasťou raňajok, obeda a večere. Za deň sa odporúča skonzumovať nie viac ako kilogram ovocia.

Diéta by mala obsahovať aj:

 • Chudé kuracie alebo morčacie mäso (väčšinou prsia);
 • Ryby;
 • Hovädzie mäso;
 • Nízkotučné mliečne výrobky;
 • Obilniny;
 • Zeleninové šaláty.

Odporúča sa konzumovať viac tekutín a používať uskutočniteľnú fyzickú aktivitu. Trvanie kurzu je 10 dní.

Melón a uhorka

Strava je v tomto prípade podobná systému s mono diétou. Je povolené konzumovať akékoľvek množstvo uhoriek (obsah kalórií asi 10 - 15 kilokalórií na 100 gramov) a vodných melónov. Na obed sa navyše spolieha na 100 gramov vareného kuracieho mäsa. Trvanie kurzu je 3 dni, predpokladaný úbytok hmotnosti je 2 - 3 kilogramy.

Melounový proteín

Účinnosť a účinnosť tejto diéty je spôsobená skutočnosťou, že v skutočnosti obsahuje iba tie potravinové výrobky, ktoré sa používajú v štádiách intenzívneho chudnutia v rôznych kurzoch vrátane takzvaného „sušenia". Počas diéty sú povolené:

 • Nízkotučné mliečne výrobky;
 • Nízkotučné mäso a ryby;
 • Syry a jogurty;
 • Vaječný bielok.

Všetky tieto produkty sú doplnené porciami ovocia ako dezertu. Očakáva sa diuretický účinok, rýchle chudnutie pri zachovaní svalstva a regulácia stolice sprostredkovaná melónom. Trvanie kurzu je od 7 do 10 dní.

Melón-pohánka

Samotná pohánka je tiež cenným diétnym produktom, preto sa pri chudnutí aktívne používa v strave mnohých diét. V kombinácii s vodným melónom vám pohánková kaša pomôže dosiahnuť vynikajúce výsledky.

Dávka stravy sa zostavuje podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Na raňajky a na obed musíte skonzumovať malú časť pohánkovej kaše bez prísad;
 2. Po obede je dovolené jesť iba zeleninové šaláty a malý kúsok diétneho mäsa (nie viac ako 100 gramov);
 3. Večera by mala pozostávať iba z dužiny melónu v množstve jedného kilogramu ovocia na tridsať kilogramov hmotnosti.

Trvanie takéhoto kurzu nie je dlhšie ako týždeň. Počas tejto doby bude možné schudnúť až štyri kilogramy.

Maximálna dĺžka kurzu

Odpovede na otázky, či je možné schudnúť na melóne a ako dlho bude zdravotne nezávadný, závisia od zvoleného programu chudnutia. Najlepšie výsledky možno dosiahnuť mono diétami. Nie je však dovolené ich sledovať dlhšie ako päť dní. Je to z dôvodu vysokých rizík zažívacích ťažkostí, vedľajších účinkov a nedostatku minerálov a vitamínov.

melón hlavné jedlo z melónovej diéty

Vyváženejšia strava môže trvať až dva až tri týždne. V tomto období je možné zlepšiť trávenie a osvojiť si nové stravovacie návyky. Ak bude v tomto režime strava zostavená podľa zásad správnej výživy, je možné ju stravovať priebežne.

"Výstup" z nízkokalorickej stravy by sa mal uskutočňovať hladko. Za týmto účelom sa odporúča zvyšovať denný obsah kalórií postupne každý deň. Je lepšie, ak sa trvanie „výstupu" zhoduje s dĺžkou priebehu chudnutia. Na udržanie hmotnosti sa odporúča vylúčiť zo stravy nezdravé jedlá s vysokým obsahom sacharidov a tučné jedlá a jesť v malých dávkach.

Predtým, ako podstúpite akýkoľvek diétny kurz a po jeho ukončení, je potrebné, aby vás lekár vyšetril a podrobil sa krvným testom na zníženie hemoglobínu.

Kontraindikácie pre diétu s melónom

Dužina z melónu je mimoriadne zdravá. Jeho použitie sa však neodporúča u pacientov s diabetes mellitus. Toto obmedzenie je spôsobené veľkým množstvom cukrov v produkte. Okrem toho sa neodporúča zavádzať ovocie do stravy tehotných žien neskôr, ako aj osôb trpiacich nedostatkom laktázy.

Systematický prejav pretrvávajúcich opuchov a detstva sú tiež kontraindikáciami pre melónovú diétu.

Vedľajšie účinky a nevýhody

Na jednej strane nízky obsah kalórií vodného melónu umožňuje tým, ktorí chudnú, rýchlo schudnúť. Pri nesprávnom prístupe k chudnutiu sú však možné zdravotné problémy a nedostatok výživných látok v tele. Akákoľvek z týchto diét môže navyše spôsobiť:

slabosť a apatia u dievčat, vedľajší účinok melónovej diéty
 • Slabosť a apatia;
 • Závraty a migrény;
 • Krehké vlasy a nechty;
 • Nevoľnosť;
 • Nafukovanie a zvýšená produkcia plynu;
 • Hnačka;
 • Zvýšený opuch (najmä pri konzumácii soli počas diéty);
 • Bolesť čriev a brucha (zvyčajne ustúpi po pohybe čriev).

V zriedkavých prípadoch sú možné exacerbácie chronických ochorení.

Melounová strava po dobu 3 dní sa považuje za najbezpečnejšiu, pretože za dané časové obdobie nevznikajú pre organizmus nezvratné následky.

Záver

Chudnutie v dôsledku melónovej diéty sa dosahuje znížením chuti do jedla, zlepšením odtoku nadbytočnej tekutiny z tela, normalizáciou trávenia a nedostatkom kalórií. Napriek všetkým výhodám ovocia sa však veľmi neodporúča zaradiť ich do jedálnička na dlhú dobu. Ako všetky mono diéty, aj melón môže spôsobiť nedostatok vitamínov alebo nedostatok minerálov, bielkovín a tukov v tele. Po absolvovaní kurzu je navyše dôležité vykonať všetky potrebné opatrenia na udržanie získanej telesnej hmotnosti. V opačnom prípade sa stratené kilogramy opäť naberú a objaví sa silná chuť do jedla, ktorá môže váhu ešte zvýšiť.